Fénymalom - fényenergiával működő fizikai játék
További képek


Cikkszám: | fiz-1528-3 |
Elérhetőség: | Elfogyott |
Amikor fény éri a malmot, forogni kezd. Régen a kereskedők kirakataikat díszítettek hasonló fénymalommal, mert mozgása igen mutatós volt. |
HÁTTÉRINFORMÁCIÓ
Működése: Az üveggömbben elhelyezett szárnyak egyik oldala fekete, ezek könnyen felmelegednek, a világos oldalak viszont visszaverik a fényt. Ennek következtében a két felületre nyomás hat, ami a forgó mozgást idézi elő.
A radiométernek is nevezett eszköz (Crookes-féle fénymalom) ritkított gázterű üveggömbjében egy könnyen forgó kerék található. A kerék lapjainak egyik oldala matt fekete, a másik fényes. Ha a radiométert erős fényű izzólámpával megvilágítjuk, akkor a kerék gyors forgásba jön úgy, hogy a lapocskák fényes oldala halad a mozgás irányába.
Helyezzünk a fényforrás és a radiométer közé fényelnyelő tárgyat. A kerék továbbra is forgásban marad, jelezve, hogy a mozgás nem a fény, hanem a hősugárzás miatt jön létre.
A kerék azért kezd forogni, mert a lapocskák kormozott oldala erősebben nyeli el a hősugarakat, mint a fényes. A kormozott felület ezért magasabb hőmérsékletű, a nekiütköző molekulák így nagyobb sebességgel pattannak vissza. A kormozott oldalra tehát nagyobb nyomás hat, mint a fényes felületre. Forrás és bővebb magyarázat: https://www.netfizika.hu/fenymalom
Hasonló termékek
Vélemények







Én az ablakomba raktam. Nagyon helyes ablakdísz. Jelzi, hogy mikor van nappal:) A reggeli és esti szürkületben már/még nem forog, Amúgy előbb lassan, dél környékén gyorsan, majd később ismét lassan forog.